Okrogla miza: Prihodnost rokodelstva in njegovo povezovanje z oblikovanjem
V torek, 13. junija 2023, ob 10.00 bo v okviru platforme za sodobno oblikovanje MADE IN v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani okrogla miza o aktualnih razmerah in problematiki na področju rokodelstva in njegovega povezovanja z oblikovanjem v Sloveniji. Javna diskusija med strokovnjaki, odločevalci, rokodelci in oblikovalci bo namenjena različnim deležnikom na področju rokodelstva, oblikovanja, arhitekture, umetnosti, muzealstva in drugih dejavnosti, njen namen pa je ozaveščati in spodbujati nadaljnja sodelovanja na področju ohranjanja bogate evropske rokodelske dediščine ter preučevati nove načine za aktualizacijo tradicionalnega rokodelskega znanja in veščin.
Program okrogle mize:
10.00 Pozdravni nagovor Bogo Zupančič, direktor MAO
10.05 Cvetka Požar, predstavitev projekta MADE IN: pripovedi obrti in oblikovanja, 2018–2021
10.15 Maja Vardjan, predstavitev projekta in sodelujočih rezidentov MADE IN – platforme za sodobno rokodelstvo in oblikovanje, 2023–2025
10.30 Odmor
10.35 Okrogla miza: Prihodnost rokodelstva in njegovo povezovanje z oblikovanjem
Sodelujoči:
- Kati Sekirnik, Konzorcij rokodelskih centrov Slovenije
- Franc Stanonik, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
- Suzana Rajh,rokodelka, Lončarski center Maribor, in podpredsednica Sekcije za domačo in umetnostno obrt pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije
- Julija Kaja Horvat, oblikovalka, Slovetno
- Rok Oblak, oblikovalec
Moderatorki: Maja Vardjan in Cvetka Požar
12.00 Zaključek in druženje
Vstop na dogodek je prost, prijava ni potrebna.
***
MADE IN– platforma za sodobno rokodelstvo in oblikovanje je pobuda, ki združuje raziskovanje, oblikovanje in dediščino ter spodbuja sodelovanje in izmenjavo znanja med tradicionalnimi rokodelci, sodobnimi oblikovalci in drugimi strokovnjaki na področju kulture in znanosti. Loteva se osrednjih vprašanj, povezanih z ohranjanjem bogate evropske rokodelske dediščine ter preučevanjem novih načinov za aktualizacijo tradicionalnega rokodelskega znanja in veščin. Ob tem preučuje možnosti, kako z vzajemnim učenjem in novimi razmisleki o sodobnih umetniških in oblikovalskih praksah vzpostaviti nove načine diverzifikacije in osmišljanja. Cilj je izpostaviti nove načine raziskovanja materialov in druge oblikovalske procese, povezane s temami, kot so propadanje in pridobivanje naravnih virov ter modeli trajnostne proizvodnje.
Platforma MADE IN je rezultat večje ozaveščenosti o ključni vlogi, ki jo ima rokodelstvo pri ustvarjanju in ohranjanju identitete kraja. Rokodelstvo lahko pomembno prispeva k prehodu na trajnostne, inovativne, krožne modele proizvodnje, ki temeljijo predvsem na uporabi lokalnih virov in veščin. Poleg tega, da nas usmerja k drugačni uporabi in k popravljanju obstoječih izdelkov, tudi spodbuja odgovornejšo porabo in ustvarja vrednostni sistem, ki presega vseprisotno svetovno logiko množične proizvodnje.
Pri projektu sodeluje deset partnerskih organizacij iz šestih držav, ki tvorijo konzorcij s širokim naborom strokovnega znanja: Muzej za arhitekturo in oblikovanje – MAO (Ljubljana, Slovenija) (koordinator), Center Rog (Ljubljana, Slovenija), Mestni muzej Zenice – MGZ (Zenica, Bosna in Hercegovina), Drugo more (Reka, Hrvaška), Muzej dekorativnih umetnosti, ki deluje v okviru Državnih umetniških zbirk mesta Dresden – SKD (Dresden, Nemčija), Muzej za umetnost in obrt – MUO (Zagreb, Hrvaška), Oaza (Zagreb, Hrvaška), Ustvarjalno vozlišče Nova Iskra (Beograd, Srbija), Passa ao Futuro – PAF (Lizbona, Portugalska) ter Univerza za uporabne znanosti Zwickau – WHZ (Schneeberg, Nemčija).
Organizacija dogodka: Muzej za arhitekturo in oblikovanje ter Center Rog